ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ανοιχτή διάλεξη με θέμα «A holistic approach to security in Europe»

21/05 - 21/05 @ 18:00 - 19:00

Το Τμήμα Ιστορίας, Πολιτικής και Διεθνών Σπουδών του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφος διοργανώνει ανοιχτή διάλεξη με θέμα «A holistic approach to security in Europe» με προσκεκλημένο ομιλητή τον Καθ. Šarūnas Liekis.  Η διάλεξη θα εξετάσει τα σύγχρονα ζητήματα ασφάλειας που αντιμετωπίζει η Ευρώπη και θα αξιολογήσει τη δυνατότητα της Ευρωπαϊκής Ένωσης να ανταποκριθεί σε αυτές τις προκλήσεις.

📅Ημερομηνία: 21/05/2024
🕚Ώρα: 18.00
📍 Τοποθεσία: Αμφιθέατρο «Κερύνεια», Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφος

Ο Šarūnas Liekis είναι Κοσμήτορας και Καθηγητής της Σχολής Πολιτικών Επιστημών και Διπλωματίας στο Πανεπιστήμιο Vytautas Magnus, Kaunas της Λιθουανίας. Είναι μέλος της Συμβουλευτικής Επιτροπής της Σύμβασης-Πλαισίου για τις Εθνικές Μειονότητες στο Συμβούλιο της Ευρώπης. Υπήρξε μέλος του Προεδρείου του Συμβουλίου της Ευρώπης, ECRI (Ευρωπαϊκή Επιτροπή κατά του Ρατσισμού και της Μισαλλοδοξίας) (2013-2023) .

Τη συζήτηση θα συντονίσουν η Δρ. Μαρίνα Ελευθεριάδου, Επίκουρη Καθηγήτρια Διεθνών Σχέσεων και Ασφάλειας και η Δρ. Ελένη Γαβριήλ, Λέκτορας Διεθνούς Οικονομικού Δικαίου και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων.

• Date: 21/05 - 21/05
  • Time: 18:00 - 19:00