ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΝΕΑΠΟΛΙΣ ΠΑΦΟΣ ΣΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΩΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ ΤΗΣ ΚΟΙΝΟΠΡΑΞΙΑΣ EMERGE ΣΤΗΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

June 3, 2024

Από τις 20 έως και τις 24 Μαΐου 2024, πραγματοποιήθηκε στην Αλεξανδρούπολη, στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, συνάντηση μελών του διδακτικού και διοικητικού προσωπικού των ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων της κοινοτικής πρωτοβουλίας EMERGE, με κεντρικό θέμα συζήτησης: «Fostering an inclusive, sustainable and resilient campus».

Εκ μέρους του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφος, συμμετείχε στις εργασίες της έναρξης, ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου, Καθηγητής Παντελής Σκλιάς – μέλος της διοικούσας Επιτροπής της Κοινοπραξίας EMERGE.

Ως μέλη της ομάδας του έργου, συμμετείχαν, με παρουσιάσεις και παρεμβάσεις, η Λέκτορας στην Ανάπτυξη Ακινήτων και την Αειφορία, δρ Μάρθα Καταφυγιώτου, από το Τμήμα Εκτίμησης και Ανάπτυξης Ακινήτων, η οποία παρακολούθησε τις εργασίες της θεματικής ενότητας “Creating an Inclusive, sustainable and resilient campus”, η Λέκτορας Πειραματικής Ψυχολογίας, δρ Λουκία Ταξιτάρη, από το Τμήμα Ψυχολογίας, η οποία έλαβε μέρος στις εργασίες της θεματικής ενότητας “Connecting campuses and communities through Languages and Cultureκαι η Λέκτορας Διπλωματικής Ιστορίας και Διεθνών Σχέσεων και Επικεφαλής των Επιτροπών Ισότητας των Φύλων, Διαφορετικότητας και Συμπερίληψης του Πανεπιστημίου, δρ Κατερίνα Παπαζαχαρία, από το Τμήμα Ιστορίας, Πολιτικής και Διεθνών Σπουδών, η οποία συμμετείχε στις εργασίες της θεματικής ενότητας Community Engagement and Services”.

Κατά την διάρκεια των εργασιών των συναντήσεων, δόθηκε η δυνατότητα στις συμμετέχουσες και στους συμμετέχοντες, να παρουσιάσουν την πολιτική των ακαδημαϊκών ιδρυμάτων της χώρας τους, σημαντικές καλές πρακτικές και καινοτόμες μεθόδους διδασκαλίας, καθώς και τις υφιστάμενες δυσκολίες και προκλήσεις που αντιμετωπίζει η σύγχρονη ευρωπαϊκή τριτοβάθμια εκπαίδευση και να ανταλλάξουν χρήσιμο υλικό και απόψεις επ’ αυτών.

Επίσης, μέλη του ακαδημαϊκού προσωπικού του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης, παρουσίασαν σε workshops ενδιαφέρουσες πτυχές των θεματικών ενοτήτων που απασχόλησαν τις Επιτροπές.

Στο πλαίσιο της καθ’ όλα άψογης οργάνωσης και φιλοξενίας του Δημοκριτείου  Πανεπιστημίου Θράκης (που ήταν ο φιλοξενών εταίρος της διοργάνωσης), πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις στην Κομοτηνή, στο Δέλτα του Έβρου, στο προστατευόμενο Εθνικό Πάρκο της Δαδιάς – Λευκίμης – Σουφλίου και στην Ορεστιάδα, όπου επισκέφθηκαν  τις  πανεπιστημιακές εγκαταστάσεις των Τμημάτων Αγροτικής Ανάπτυξης και  Δασολογίας & Διαχείρισης Περιβάλλοντος και Φυσικών Πόρων.

Η Ευανθία Δόβα, PhD, Επίκουρη Καθηγήτρια Αρχιτεκτονικού και Αστικού Σχεδιασμού στο Τμήμα Αρχιτεκτονικής και Γεωπεριβαλλοντικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφος, συμμετέχει στο Διεθνές Θερινό Εργαστήριο...

July 18, 2024